Drop us a line...

Send Message

O projektu

Projekt nabízí pedagogům a rodičům dětí ve věku 5 až 8 let soubor materiálů pro ekologickou výuku. Tématicky se zaměřuje na 5 silně ohrožených živočichů v Česku. Obsahuje tyto části:

1. Série loutkových filmů

Ve spolupráci s členy divadla Spejbla a Hurvínka vzniklo 5 loutkových filmů v českém a německém znění, které dětem představují 5 ohrožených obyvatel české přírody. Filmaři se za těmito živočichy vydali do jejich přirozeného prostředí – je to poprvé, co loutky z divadla Spejbla a Hurvínka kvůli natáčení opustily divadlo a vydaly se do přírody.

Scénář loutkových filmů je přizpůsoben cílové skupině, kterou jsou děti ve věku od 5 do 8 let (předškolní třídy v mateřských školách a 1. a 2. třídy základních škol). Pro filmy byly vyrobeny originální loutky rysa ostrovida, netopýra velkého, lososa atlantského, modráska očkovaného a tetřívka obecného. Režiséry filmů jsou Miki Kirschner a Jan Strnad, producentkou a autorkou projektu je Gabriela Zadražilová.

2. Pracovní sešit k projektu

Znalosti, které děti získají v loutkových filmech, rozvíjí soubor informací, aktivit a pracovních listů. V pracovním sešitě je samostatná kapitola věnována každému ze živočichů. V úvodu najdete souhrn důležitých i zajímavých informací o jejich životě, včetně problematiky jejich ochrany. Na úvod navazuje praktická část. Ta nabízí řadu her a výtvarných a jiných aktivit a námětů. Na závěr každé části je zařazena série tématických pracovních listů.

Jednotlivé listy pracovního sešitu jsou vloženy do kroužkové vazby, která umožňuje návody a pracovní listy snadno kopírovat. Pevné desky obsahují také DVD s 5 loutkovými filmy. Pracovní sešit v českém a německém jazyce je primárně určen k přípravě školních projektů. Distribuován je do mateřských škol v České republice a v Sasku. V České republice je distribuován zejména do mateřských škol se zvýšeným zájmem o environmentální vzdělávání zapojených do programu Mrkvička Sdružení středisek ekologické výchovy Pavučina (www.pavucina-sev.cz). V současné době je v síti Mrkvička zapojeno cca 700 mateřských škol ze všech 14 krajů.

3. Webové stránky

Na adrese www.hurvinekvprirode.cz (v německé verzi www.spur-projekt.de) jsou všechny materiály k projektu včetně filmů volně k dispozici veřejnosti. Design webu vychází z loutkových filmů a je přizpůsoben dětskému vnímání. Webové stránky využijí nejen pedagogové, ale i rodiče, kteří na jejich základě mohou připravit kvalitní program pro své děti.